В края на април 2021 се оказахме във Варна. Всеки от нас със собствена независима причина да е там, но пък решихме да ви представим няколко готини човека, които променят средата в морската столица. Първият епизод от тази поредица е с арх. Явор Панев. Той е на 32 г., роден в София. Завършва Варненския свободен университет. Специализира „Устойчива архитектура“ в Барселона, Испания и „Устойчиви строителни материали“ в Лисабон, Португалия. Явор Панев е съосновател и председател на сдружение „Таляна“. Съосновател на „Оптимистас“ – частна организация, занимаваща се с проекти, с обществени проучвания и стратегии за развитие на градска среда, организиране на граждански допитвания и архитектурни конкурси. Работи по проекти с обществена значимост, организатор е на множество дискусии за бъдещето на град Варна.
Повече за Оптимистас можете да видите тук: www.optimistas.bg
Как стигнахме до него?
Ина го познава от преди. По-точно от времето, когато Варна кандидатстваше за Европейска младежка столица 2017. И спечели. Да, точно тогава във Варна се сформира една общност от хора, които искаха и можеха да превърнат града в едно интересно място с младежки дух. И работата им продължава и до днес, независимо че 2017 г. отдавна отмина. В онзи период се появява и идеята за Таляна – сформиране на арт квартал в центъра на Варна по модел, който донякъде е взаимстван от Капана в Пловдив. И тъй като Сашо е оригинална майна, тази част присъства усилено и в разговора, който ви представяме днес. За Таляна говорим като за нещо, което е в процес на случване, но и което е вече съвсем живо и динамично – дали през появяващите се интересни места, дали през трансформирането на улици в пешеходни зони, или просто през енергията, която и Явор излъчва, говорейки за нея.
Повече за Таляна можете да видите тук: www.talyana.bg
В разговора намесваме и последните му два проекта – единият е за бъдещето на „дупката“ в центъра на града, емблематично място за Варна, за което тече обществено допитване как да изглежда вбъдеще, а другият е за Младежкото пространство „Барутен погреб“ Накратко „Барут“. Другото име, с което е известно мястото, е на бившия клуб „Бонкърс“. Вдъхване на нов живот на сградата от времето на Османската империя, загубила своето предназначение през годините и генерираща постоянно проблеми. Изоставеният бункер е превърнат в сметище с лоша хигиена и жилище на самонастанили се бездомни хора. Идеално място за друсане, кражби, изнасилвания. В последните няколко месеца Явор и Цвета от Оптимистас са се заели упорито да преобразяват това място и имат амбициозния план до лятото то да бъде отново живо и истински младежко, даващо сцена на прохождащи творци – музиканти, художници и творци.
Повече за Идея за Варна можете да видите тук: www.ideavarna.com
А това е ReBonkers в момента:
Говорим си и за градската среда като цяло. За нуждата от конкурси, които да отчитат важните неща за обществото, когато се инвестират пари в трансформации, за важността да мислим, когато създаваме нещо. И един от примерите, които Явор дава в този разговор е също свързан с Оптимистас – конкурсът за новата сграда на Карин дом. Това е не просто конкурс, а конкурс по учебник за това „как се прави“, как се създава проект, който изцяло да отговаря на смисъла на едно начинание, а не просто да влага едни пари, за да може впоследствие всичко да е „в гаранция“, да е „хубаво, ама не готово“ и други подобни неща, с които за съжаление сме свикнали.
Явор се оказа супер интересен събеседник, но една фраза от разговора ще остане в златния ни фонд – „Вдишваш любов, издишваш благодарност и продължаваш нататък“.
Можете да ни подкрепите като разпространите това съдържание и към други готини хора, харесате профилите ни във Фейсбук и Инстаграм, където ще ни намерите като 5stotinki или като натиснете бутона Patreon на сайта ни www.5stotinki.com/patreon/
Благодарим на Милена Чакандракова и екипа на Катра ФМ в Пловдив за записаните джингли, на Зорница Димитрова за сайта и визиите.
Този епизод е записан в офиса на Оптимистас, ул. Парчевич № 2, гр. Варна. Звукът не е найперфектният, но пък съдържанието си заслужава!
Ако случайно ви е харесал епизодът, напишете едно ревю в платформата, където ни слушате.