Епизод 11 е само със Сашо, щото Ина я налегнаха ангажименти и хукна да се бори с един ремонт.
Говорим си с Младен Владимиров, психолог с много интереси и занимания. Супер добър в това, с което се занимава, а се занимава с толкова много неща… Говорим си и решихме да си говорим не само в този епизод, ами и в следващи епизоди, защото темата за свободата отключи и други интересни неща за обсъждане и казване, та няма как да не планираме още и още.
Всичко, за което става дума, се опитахме да го обвържем в контекста на случващото се в момента в България – протести, контрапротести, провокации и жеание за по-добър живот. Ще чуете нашите разсъждения по различни въпроси, сред които:
Свободата и какво е да си свободен?
Свобода ли е да имаш възможността да избереш да не си свободен – това са тия хора, които твърдят, че и при султана им е добре, щото не се знае кой ще дойде след него. Или иначе казано – Не бъркаме ли свободата с някаква зона на комфорт, която ни е ок?
Може ли да се чувстваш свободен, ако не си с усещането, че си го постигнал/заслужил да си такъв – т.е. раждаме ли се свободни или се раждаме с определени права, а „свободни“ ставаме или не впоследствие, ако се потрудим за това. Сервантес е написал – „Свободата, Санчо, тя е на върха на копието“…, а всъщност много по-популярно стана онова със „Свободата или салама, Санчо“
Може ли да се чувстваме свободни, ако нямаме база за сравнение какво е това ?
Свободата в контекста на ценностите.
Индивидуално усещане за свобода ИЛИ споделено усещане за свобода – може ли да си наистина свободен, ако не си част от свободно общество, или поне част от група, която ти дава свободата като усещане – може ли да се каже, че в момента имаме усещане за свобода, защото много хора искат едно и също и то е именно живот в нормална държава.